Mango
Mango (Mangifera indica)
Przedstawiciel rodziny nanerczowatych (Anacardiaceae). Pochodzi z Indii i jest tam najważniejszym owocem, zwany nawet Owocem Bogów. Uprawę mango rozpoczęto przynajmniej 4000 lat temu, do dziś wyhodowano ok. 1000 odmian.
Drzewo mangowe dorasta do 30 m, ma lancetowate liście i pachnące żółtawe kwiaty zebrane w duże wiechowate kwiatostany. Z młodych liści Hindusi przyrządzają sałatkę. Owoc mango ma jajowaty kształt i jest pestkowcem (tak jak np. śliwka), w środku znajduje się duża, spłaszczona pestka, do której przytwierdzone są włókna. Skórka ma początkowo barwę ciemnozieloną, zmieniającą się później w złocistoczerwoną. Jest ona cienka i twarda, owoc trzeba obrać. Miąższ jest pomarańczowożółty, aromatyczny i bardzo soczysty (mówi się, że najlepszym miejscem spożywania mango jest wanna!). Smakiem przypomina nieco brzoskwinię, lecz posiada silny żywiczny posmak. Mango jest najsmaczniejsze, gdy schłodzi się je przez pewien czas w lodówce.
Również niedojrzałe, zielone owoce mango mają w Indiach wykorzystanie – konserwuje się je lub spożywa na surowo (jak sądzisz, w jakie substancje odżywcze jest ono wtedy najbardziej bogate?). W niektórych częściach Indii mango w pewnych porach roku stanowi główne (lub jedyne!) pożywienie biednej ludności. Może tak być ze względu na duże wartości odżywcze tego owocu – zawiera około 17% węglowodanów, jest dobrym źródłem soli mineralnych i witamin, szczególnie A i C (której ma dwa razy więcej niż owoce cytrusowe).
Poza Indiami i Pakistanem mango uprawia się w państwach afrykańskich, Hawajach, płd. części USA, Malezji, Filipinach, Ameryce Płd. Niestety mango nie nadaje się do dłuższego przechowywania i transportu, stąd jest mało znane w Europie.