Papaja

Papaja

 

 

Papaja (Carica papaya)

 

 

 

 

 

Należy do rodziny papajowatych (Caricaceae). Pochodzi z Ameryki Środkowej, gdzie była od dawna uprawiana. Jest podstawową rośliną owocową tego obszaru i nie występuje już w stanie dzikim. Typowa roślina gorącego klimatu. Kwitnie i owocuje przez cały rok. Bylina (czyli wieloletnia roślina zielna) o pokroju drzewa o prostej, pustej w środku łodydze. Może żyć nawet 30 lat (choć najczęściej żyje 4-5 lat) i dorastać do 10 m wysokości. Ma olbrzymie dłoniaste liście skupione na szczycie w parasolowatą koronę. Rozmnaża się z nasion, a rośnie bardzo szybko – po roku od wysiania dojrzewają pierwsze owoce. Inna nazwa papai to drzewo melonowe, gdyż jej owoce (typu jagody) przypominają smakiem i kształtem melony. Są wydłużone, o ciężarze 0,2-6 kg (zależnie od odmiany) pokryte żółtą skórką, pod którą znajduje się warstwa pomarańczowego lub różowego miąższu o słodkawym, lecz mało wyrazistym smaku. Ma on jednak tę zaletę, że jedzony nawet w dużych ilościach nie powoduje uczucia przesytu. Zawiera dużo (dwukrotnie więcej od cytrusów) witaminy C, a także sporo witaminy A. W środku znajdują się liczne drobne, czarne nasiona.

Sok z papai

Sok z papai wraz z owocem

Cała roślina, a szczególnie młody owoc zawiera sok mleczny (lateks), w którym występuje papaina – enzym ułatwiający trawienie białek. Owoce nacina się co jakiś czas i zbiera wypływający sok. Papaina używana jest do klarowania piwa, garbowania skór, w przemyśle kosmetycznym. W Meksyku Indianie używają liści papai do prania bielizny zamiast mydła. Liście wykorzystywane są też do owijania starej wołowiny przy pieczeniu (aby zmiękła). Owoce papai nie są trwałe, nie można ich przechowywać dłużej niż kilkanaście dni, gdyż tracą smak lub ulegają gniciu, dlatego też papaję spożywa się głównie na świeżo, służy ona również do wyrobu kompotów lub marmolad. Młode owoce marynuje się. Kandyzowane kawałki owoców o czerwonawym zabarwieniu używane są do ciast.

Papaja została rozpowszechniona w wielu krajach strefy międzyzwrotnikowej, np. Indiach, płd.- wsch. Azji, Afryce, płd. części USA.

Informacje o wartościach odżywczych 100 g
Składniki Wartość GDA*
Wartość energetyczna 39 kcal 1,9 %
Węglowodany (g) 9,8 3,3 %
Białka (g) 0,6 1 %
Całkowita zawartość tłuszczu (g) 0,1 0,2 %
Tłuszcze nasycone (g) 0 0 %
Cholesterol (g) 0 0 %
Błonnik pokarmowy (g) 1,8 7,2 %
Wapń (mg) 24 2,4 %
Żelazo (mg) 0,1 0,7 %
Sód (mg) 31 1,3 %
* wartości w oparciu o dietę 2000 kcal.